25.02.2021

Nakupujte chytře: jednoduché tipy, které musí každý znát

Spoustě z nás zabírají nákupy velkou část našeho měsíčních rozpočtu. Utrácení peněz je něco, čemu se v zásadě nevyhneme. Co však udělat můžeme, je naučit se, jak peníze utrácet rozumně a stát se chytrými nakupujícími. Kde začít? Chytré nakupování není ve skutečnosti vůbec náročné. Vše, co musíte udělat, je plánovat dopředu, udělat si průzkum a být trpělivý.

Zde jsou některé tipy, které můžete využít k utrácení a šetření – nebo k oběma najednou.

Od nakupování v obchodě k nakupování on-line

V dnešní době nabízí většina obchodů také možnost on-line nákupu. Když se touláte po nákupním středisku a vidíte něco, co se vám líbí, nespěchejte hned k pokladně. Někdy má položka v obchodě vyšší cenu a v internetovém obchodě je přitom levnější. Nezapomeňte ale, že to může být i naopak. Vyhraďte si tedy čas a před nákupem zkontrolujte obě místa.

Správné načasování

Pokud opravdu chcete získat nejlepší nabídky, myslete dopředu. Když příští sezóna přichází, obchody se musí zásobit nově příchozími produkty a položky té aktuální sezóny se začnou prodávat se slevou. A díky tomu je skvělý čas nakupovat! Pokud tedy potřebujete něco na jaro nebo na léto, je dobré to začít hledat hned teď.

Před nákupem porovnejte

Obvykle není nejlepší koupit první věc, kterou uvidíte. Před nákupem si vyhraďte čas a porovnejte své možnosti. Existuje mnoho obchodů, které prodávají úplně stejné výrobky za různé ceny. Je tedy možné, že najdete lepší nabídku někde jinde.

Dalším dobrým tipem je použití webových stránek, které vám pomohou srovnat produkty a najít nejnižší cenu. To vám znatelně zjednoduší život a nebudete muset kontrolovat každou stránku ručně. Uděláte-li si před nákupem čas na porovnání cen, pomůže vám to nejen ušetřit, ale také se budete cítit dobře, že jste získali nejlepší existující nabídku.

Nakupujte sami

Jestliže často nakupujete věci, které ve skutečnosti nepotřebujete, může být důvodem i to, že nenakupujete sami. Mnoho lidí považuje nakupování za společenskou aktivitu. Ano, s přáteli nebo rodinou je to mnohem zábavnější, ale může to také způsobit nepotřebné nákupy. Většina z nás je alespoň trochu ovlivněna tím, co si myslí ostatní, a je snadné koupit něco, co ve skutečnosti nepotřebujete. Pokud tedy chcete nakupovat chytře, nakupujte sami.

Plaťte v hotovosti

Studie ukázaly, že lidé utrácejí až o 50 % více, když platí kreditními nebo debetními kartami. Je na nich něco, co v nás vyvolává pocit, že nepoužíváme „skutečné“ peníze. Nebo si můžeme myslet, že máme více peněz než ve skutečnosti. Pokud fyzicky uvidíte peníze, bude těžší je utratit.

Nakupování pomocí karty je samozřejmě pohodlnější, ale pokud se chcete vyhnout přílišnému utrácení, je lepší ji nechat doma.

Buďte si jisti

Kupujete někdy něco, ačkoli v hloubi duše víte, že to opravdu nepotřebujete? To se nám pravděpodobně všem už někdy stalo. Jednoduchý způsob, jak pochopit, jestli něco opravdu potřebujete, je zamyslet se nad těmito třemi otázkami: Proč to potřebuji? Kam to umístím? Existuje malá šance, že se na to nakonec bude prášit někde v rohu? Pečlivě se před nákupem zamyslet je obzvlášť důležité v případě, že kupujete něco drahého. Pokud si nejste jisti, popřemýšlejte si o tom alespoň jeden nebo dva dny a poté se rozhodněte.

Neutrácejte méně, utrácejte chytře

Není skvělé najít srovnatelný výrobek za mnohem nižší cenu? No, ne vždy. Pokud je něco velmi levné, pravděpodobně je za tím důvod. Proč tedy plýtvat časem a penězi na něco, co se nejspíš stejně brzy rozbije? Investice do kvality a nákup něčeho s vyšší cenou vás zpočátku může stát víc, ale tato věc také déle vydrží. Z dlouhodobého hlediska je to tedy pro vaši peněženku rozhodně lepší.

Nyní je čas jít nakupovat! Mějte na paměti tyto jednoduché tipy a určitě najdete vše, co potřebujete nebo chcete, a to za dobrou cenu.