20.12.2021

Jednoduché způsoby jak ušetřit o vánocích

Vánoční svátky mohou být drahé pro mnoho z nás. I když vánoce jsou o trávení času s rodinou a vytváření skvělých vzpomínek, je velice snadné se nechat unést a utratit moc peněz. Než se nadechnete, tak už na Vás čekají nákupy dárků, večeře s rodinou, cestování a mnoho dalšího.

Naštěstí se správným plánováním a trochou kreativity můžete udržet Váš rozpočet pod kontrolou a vkročit do nového roku na správné cestě.

Zde je 5 jednoduchých způsobů jak udržet vánoční výdaje pod kontrolou, a přesto z nich udělat nezapomenutelné svátky!

Sledujte své výdaje

Tento rok si místo zavření očí a doufat v nejlepší zkuste naplánovat Vaše výdaje.

Zaprvé, musíte si zjistit kolik si můžete dovolit utratit během svátků. Zapřemýšlejte nad všemi výdaji, nejen dárky ale také jídlo, zábava, ozdoby, dekorace a cestovní náklady. Jakmile jste zjistili přesnou částku, převeďte si jí na jiný účet.

Další způsob jak sledovat Vaše výdaje je využívání výdajových aplikací. Některé naše doporučení si můžete prohlédnout zde

Rozdělte si výdaje

Pokud máte na návštěvě rodinu nebo přátelé, nestyďte se jim říct, co by mohli přinést. I když to mohou být pouze drobnosti, mohli by jste ušetřit překvapivé množství peněz. Napřiklad, nápoje nebo dezert se dají velice jednoduše přinést. Rozdělení nákladů na jídlo Vám nejen ušetří peníze, ale také Vám zjednoduší cateringové povinnosti!

Udělejte si vánoční úklid

Všichni máme v domácnosti věci, které už nepoužíváme: oblečení které jen sbírá prach ve skříni, stará elektronika, nebo knihy, které už nikdy nebudeme číst.

Zvažte, že všechny věci které jsou v dobrém stavu prodáte, aby jste si vydělali trochu peněz. Navíc můžete vydělané peníze přiřadit k plánům na nový rok, a nebo k úhradě starších dluhů.

Nekupujte moc jídla

Naplánování Vašeho jídelníčku na vánoce je jeden z nejjednodušších způsobů jak ušetřit peníze. Když nakupujete na vánoční večeři, je velice jednoduché se nechat unést a nakonec nakoupit mnohem více jídla, než ve skutečnosti potřebujete. Než něco koupíte, zvažte, zda někdo ve Vaší rodině toto jídlo skutečně jí a má rád, a nebo to kupujete jen “pro jistotu”. Pokud si nejste jistí, kolik jídla nakoupit, můžete použít jídelní kalkulačku, jako například Portion Planner

Omezte nepodstatné aktivity

Podívejte se na Vaše týdenní výdaje a zapřemýšlejte, zda by jste mohli na něčem ušetřit během vánočních svátků. Možná to nebude jednoduché, ale rozhodně to bude stát za to.

Například, pokud si během obědové pauzy skočíte ven na jídlo, vezměte si vlastní jídlo do práce. Nebo místo nákupu nového oblečení na novoroční oslavu, zkuste najít něco na sebe ve svém šatníku.

Je mnoho jednoduchých způsobů jak ušetřit peníze během vánočních svátků. Je důležité si vymyslet konkrétní plán, dát si realistické cíle a vyhýbat se nepodstatným nákupům. Přemýšlejte chytře ohledně Vašich výdajů aby jste si mohli užít konec roku bez stresu!